Για 17η συνεχόμενη χρονιά το Διαδημοτικό Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Δήμων Αττικής, συνεχίζει το ταξίδι του, όχι χωρίς προβλήματα είναι η αλήθεια, αλλά με την ίδια ορμή και τον ίδιο ενθουσιασμό όσο και την πρώτη χρονιά που ξεκίνησε. Πολύς λόγος γίνεται πάντα περί της αξίας που έχει η Τέχνη στην ζωή του ανθρώπου. Όμως στην πραγματικότητα σε περιόδους αλλαγών ή κρίσεων πολιτικών ή οικονομικών, το πρώτο πράγμα που περιορίζεται, μερικές φορές καταργείται κιόλας, είναι η καλλιτεχνική δημιουργία, η οποία από πολλούς εκάστοτε ιθύνοντες αντιμετωπίζεται ως ένα χόμπυ πολυτελείας. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την καλλιτεχνική δημιουργία ανθρώπων που δεν είναι επαγγελματίες ώστε να εξαρτάται ο βιοπορισμός τους από αυτήν, οπότε σε αυτήν την περίπτωση η ανάγκη τους για επικοινωνία και ψυχική έκφραση, αντιμετωπίζεται πολύ συχνά ως ένα περιττό έξοδο.
Το παρόν κείμενο δεν συντάχθηκε με σκοπό να αποδείξει την αξία ενός θεσμού όπως είναι το Διαδημοτικό Φεστιβάλ. Έτσι κι αλλιώς η αξία του είναι αυταπόδεικτη από την επί 17 χρόνια αδιάκοπη παρουσία του κάθε καλοκαίρι στις γειτονιές της Αττικής όπου πραγματοποιείται. Αποδεικνύεται από τον κόπο και το μεράκι όλων αυτών των ανθρώπων που επιμένουν να συμμετέχουν με ανιδιοτέλεια και να προσφέρουν εθελοντικά τον ελεύθερο χρόνο τους και την αγάπη τους για το θέατρο στα ερασιτεχνικά σχήματα των δήμων τους. Αποδεικνύεται τέλος από το πλήθος του κόσμου που προσέρχεται κάθε χρόνο ,με ελεύθερη πάντα είσοδο, να παρακολουθήσει τις παραστάσεις και να αγκαλιάσει ένθερμα μια προσπάθεια που δεν αποσκοπεί σε κανένα κέρδος, πλην της ψυχικής ανάτασης που προσφέρει το θέατρο. Για μία ακόμη χρονιά λοιπόν περιμένουμε να σας ξαναδούμε κοντά μας. Με την ελπίδα ότι η δική σας αγάπη και στήριξη και ο δικός μας ενθουσιασμός, είναι αρκετά ώστε εθελοντικές προσπάθειες σαν κι αυτήν να βρίσκουν πάντα χώρο έκφρασης στις πόλεις μας. ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ |
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης | McF
(Πειραιώς 206, Ταύρος) (Κρατήσεις θέσεων στο mcf.gr και στα ταμεία του Ιδρύματος) ώρα έναρξης: 8:30μμ - Είσοδος Ελεύθερη |
Πολιτιστικό Κέντρο «Θεόδωρος Αγγελόπουλος»,
(Κων/πόλεως & Σολωμού, Μοσχάτο) ώρα έναρξης: 8:15μμ - Είσοδος Ελεύθερη |